USR0G330MDD1TE
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
916368
Description
CAP ALUM 33UF 20% 4V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
USR0G330MDD1TE PDF
Type Description
Series:USR
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:33 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:4 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:33 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:0.059" (1.50mm)
Size / Dimension:0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max):0.315" (8.00mm)