EEE-HB1V330AP
VIGOR # :
916392
Description
CAP ALUM 33UF 20% 35V SMD
DataSheet
EEE-HB1V330AP PDF
Part Status:Active
Capacitance:33 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:84 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:142.8 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.244" (6.20mm)
Surface Mount Land Size:0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)