EEE-FK0J471GL
Manufacturer
Panasonic
VIGOR # :
916488
Description
CAP ALUM 470UF 6.3V 20% SMD
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
EEE-FK0J471GL PDF
Type Description
Series:FK, Halogen Free
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:470 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:450 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:600 mA @ 100 kHz
Impedance:160 mOhms
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size:0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)