ALC80E623EF025
VIGOR # :
916503
Description
SNAP-IN HIGH CV 105C 62000UF 25V
DataSheet
ALC80E623EF025 PDF
Part Status:Active
Capacitance:62000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):25mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:9000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:10.5 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:11.74 A @ 10 kHz
Impedance:22 mOhms
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)
Size / Dimension:1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max):2.047" (52.00mm)