MAL250156682E3
VIGOR # :
916522
Description
CAP ALUM 6800UF 400V 5000H
DataSheet
MAL250156682E3 PDF
Type Description
Series:501 PGM-ST
Package:Box
Part Status:Active
Capacitance:6800 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):31mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:16.7 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:25.05 A @ 10 kHz
Impedance:24 mOhms
Lead Spacing:1.252" (31.80mm)
Size / Dimension:3.008" Dia (76.40mm)
Height - Seated (Max):4.598" (116.80mm)