MLP133M016EK1A
VIGOR # :
916525
Description
CAP ALUM 13000UF 20% 16V FLATPCK
DataSheet
MLP133M016EK1A PDF
Part Status:Active
Capacitance:13000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):81mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:4.1 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:4.4 A @ 20 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:1.000" (25.40mm)
Size / Dimension:1.500" L x 1.750" W (38.10mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max):0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size:-
Mounting Type:Chassis Mount
Package / Case:FlatPack, Tabbed
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
CAP ALUM 270UF 20% 10V THRU HOLE