B43601A2128M62
Manufacturer
TDK EPCOS
VIGOR # :
916535
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
B43601A2128M62 PDF
Type Description
Series:B43601
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1200 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:200 V
ESR (Equivalent Series Resistance):80mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:3.28 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:110 mOhms
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max):2.047" (52.00mm)