LGU2E181MELY
VIGOR # :
916581
Description
CAP ALUM 180UF 20% 250V SNAP
DataSheet
LGU2E181MELY PDF
Part Status:Active
Capacitance:180 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:250 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:900 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.35 A @ 50 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max):1.181" (30.00mm)