EEU-HD1E222
VIGOR # :
916582
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL
DataSheet
EEU-HD1E222 PDF
Type Description
Series:HD
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:2200 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.09 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.254 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)