USV1E330MFD1TE
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
916642
Description
CAP ALUM 33UF 20% 25V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
USV1E330MFD1TE PDF
Type Description
Series:USV
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:33 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:63 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:94.5 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.315" (8.00mm)