UPW1V390MDD1TD
VIGOR # :
916643
Description
CAP ALUM 39UF 20% 35V RADIAL
DataSheet
UPW1V390MDD1TD PDF
Type Description
Series:UPW
Package:Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
Part Status:Last Time Buy
Capacitance:39 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:70.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:235 mA @ 100 kHz
Impedance:500 mOhms
Lead Spacing:0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.650" (16.50mm)