ALF20G271ED550
VIGOR # :
916653
Description
CAP ALU 270UF 20% 550V PRESSFIT
DataSheet
ALF20G271ED550 PDF
Part Status:Active
Capacitance:270 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:550 V
ESR (Equivalent Series Resistance):1.29Ohm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:18000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.11 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:3.44 A @ 10 kHz
Impedance:1.124 Ohms
Lead Spacing:0.984" (25.00mm)
Size / Dimension:1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)