EEE-1AA470WAR
Manufacturer
Panasonic
VIGOR # :
916663
Description
CAP ALUM 47UF 20% 10V SMD
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
EEE-1AA470WAR PDF
Type Description
Series:S
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:47 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:47 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:79.9 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size:0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)