B43601A2397M
Manufacturer
TDK EPCOS
VIGOR # :
916666
Description
CAP ALUM 390UF 20% 200V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
B43601A2397M PDF
Type Description
Series:B43601
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:390 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:200 V
ESR (Equivalent Series Resistance):250mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.61 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:340 mOhms
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):1.260" (32.00mm)