UUG1J101MNQ1MS
VIGOR # :
916683
Description
CAP ALUM 100UF 20% 63V SMD
DataSheet
UUG1J101MNQ1MS PDF
Type Description
Series:UUG
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:100 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:370 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:555 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):0.571" (14.50mm)
Surface Mount Land Size:0.535" L x 0.535" W (13.60mm x 13.60mm)