LKG1K222MESCBK
VIGOR # :
916716
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 80V SNAP
DataSheet
LKG1K222MESCBK PDF
Part Status:Active
Capacitance:2200 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:80 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:Audio
Ripple Current @ Low Frequency:3.25 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):1.181" (30.00mm)