ECE-A1EN4R7U
Manufacturer
Panasonic
VIGOR # :
916767
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 25V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
ECE-A1EN4R7U PDF
Type Description
Series:SU
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:4.7 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Bi-Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:42.5 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.079" (2.00mm)
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.433" (11.00mm)