CGS602T250X5L
VIGOR # :
916885
Description
CAP ALUM 6000UF 250V SCREW
DataSheet
CGS602T250X5L PDF
Part Status:Active
Capacitance:6000 µF
Tolerance:-10%, +50%
Voltage - Rated:250 V
ESR (Equivalent Series Resistance):47mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:9.2 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:13.8 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max):5.625" (142.88mm)