MAL212518221E3
VIGOR # :
916887
Description
CAP ALUM 220UF 63V 10000H
DataSheet
MAL212518221E3 PDF
Type Description
Series:125 ALS
Package:Box
Part Status:Active
Capacitance:220 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):482mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:360 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:504 mA @ 10 kHz
Impedance:440 mOhms
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.394" Dia x 1.181" L (10.00mm x 30.00mm)