16MS7100MEFCTA8X7
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
916908
Description
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
16MS7100MEFCTA8X7 PDF
Type Description
Series:MS7
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:100 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.315" (8.00mm)