EEE-FC1C101AP
VIGOR # :
916922
Description
CAP ALUM 100UF 20% 16V SMD
DataSheet
EEE-FC1C101AP PDF
Type Description
Series:FC
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:100 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:172.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:230 mA @ 100 kHz
Impedance:400 mOhms
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.244" (6.20mm)
Surface Mount Land Size:0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)