200USG2200MEFC35X40
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
916929
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 200V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
200USG2200MEFC35X40 PDF
Type Description
Series:USG
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:2200 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:200 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:4.92 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:7.38 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)