ALC70H114FP040
VIGOR # :
916942
Description
SNAP-IN HIGH CV 85C 110000UF 40V
DataSheet
ALC70H114FP040 PDF
Part Status:Active
Capacitance:110000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:40 V
ESR (Equivalent Series Resistance):10mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:18000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:17.87 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:19.84 A @ 10 kHz
Impedance:9 mOhms
Lead Spacing:0.984" (25.00mm)
Size / Dimension:1.772" Dia (45.00mm)
Height - Seated (Max):4.213" (107.00mm)