UPW2A391MHD1TN
VIGOR # :
916945
Description
CAP ALUM 390UF 20% 100V RADIAL
DataSheet
UPW2A391MHD1TN PDF
Type Description
Series:UPW
Package:Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:390 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:945 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.26 A @ 100 kHz
Impedance:83 mOhms
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)