ALS80H823NS100
VIGOR # :
916949
Description
CAP ALUM 82000UF 20% 100V SCREW
DataSheet
ALS80H823NS100 PDF
Part Status:Active
Capacitance:82000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):8mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:9000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:27.6 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:29.4 A @ 10 kHz
Impedance:9 mOhms
Lead Spacing:1.252" (31.80mm)
Size / Dimension:3.031" Dia (77.00mm)
Height - Seated (Max):7.717" (196.00mm)