ALS71G472NF500
VIGOR # :
916999
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 500V SCREW
DataSheet
ALS71G472NF500 PDF
Part Status:Active
Capacitance:4700 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:500 V
ESR (Equivalent Series Resistance):59mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:20000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:14.5 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:21.1 A @ 10 kHz
Impedance:45 mOhms
Lead Spacing:1.252" (31.80mm)
Size / Dimension:3.031" Dia (77.00mm)
Height - Seated (Max):4.213" (107.00mm)