DCM202T450CD2D
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
917002
Description
CAP ALUM 2000UF 450V SCREW
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
DCM202T450CD2D PDF
Type Description
Series:DCM
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:2000 µF
Tolerance:-
Voltage - Rated:450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:-
Operating Temperature:-
Polarization:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:1.125" (28.58mm)
Size / Dimension:2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max):4.687" (119.05mm)