MAL202148152E3
Manufacturer
Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric
VIGOR # :
917037
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 63V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
MAL202148152E3 PDF
Type Description
Series:021 ASM
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1500 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):122mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:8000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.53 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:45 mOhms
Lead Spacing:0.768" (19.50mm)
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):1.496" (38.00mm)