ALS71H273NW200
VIGOR # :
917042
Description
CAP ALUM 27000UF 20% 200V SCREW
DataSheet
ALS71H273NW200 PDF
Part Status:Active
Capacitance:27000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:200 V
ESR (Equivalent Series Resistance):17mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:20000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:23.7 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:28.3 A @ 10 kHz
Impedance:14 mOhms
Lead Spacing:1.252" (31.80mm)
Size / Dimension:3.031" Dia (77.00mm)
Height - Seated (Max):6.732" (171.00mm)