URZ1H4R7MDD
VIGOR # :
917084
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL
DataSheet
URZ1H4R7MDD PDF
Part Status:Active
Capacitance:4.7 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:30 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:60 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.079" (2.00mm)
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.413" (10.50mm)