LGW2W561MELC50
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
917097
Description
CAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
LGW2W561MELC50 PDF
Type Description
Series:LGW
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:560 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.85 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:4.0755 A @ 50 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):1.969" (50.00mm)