UCY2E270MPD1TD
VIGOR # :
917138
Description
CAP ALUM 27UF 20% 250V RADIAL
DataSheet
UCY2E270MPD1TD PDF
Type Description
Series:UCY
Package:Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:27 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:250 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:255 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:510 mA @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.846" (21.50mm)