25YXH47MEFCT15X11
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
917153
Description
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
25YXH47MEFCT15X11 PDF
Type Description
Series:YXH
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:47 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:105 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:210 mA @ 100 kHz
Impedance:580 mOhms
Lead Spacing:0.079" (2.00mm)
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.492" (12.50mm)