B41858C5108M8
VIGOR # :
917155
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
DataSheet
B41858C5108M8 PDF
Type Description
Series:B41858
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:1000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):62mOhm @ 10kHz
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:60 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)