MAL225963561E3
VIGOR # :
917157
Description
CAP ALUM 560UF 250V 3000H
DataSheet
MAL225963561E3 PDF
Type Description
Series:259 PHM-SI
Package:Box
Part Status:Active
Capacitance:560 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:250 V
ESR (Equivalent Series Resistance):260mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.13 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:3.195 A @ 10 kHz
Impedance:180 mOhms
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)