UKL1J220MPD
VIGOR # :
917181
Description
CAP ALUM 22UF 20% 63V RADIAL
DataSheet
UKL1J220MPD PDF
Type Description
Series:UKL
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:22 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:115 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:230 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.492" (12.50mm)