672D685H100CC2D
Manufacturer
Vishay / Sprague
VIGOR # :
917232
Description
CAP ALUM 6.8UF 100V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
672D685H100CC2D PDF
Type Description
Series:672D
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:6.8 µF
Tolerance:-
Voltage - Rated:100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.563" (14.30mm)