ALC80D561EF450
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
917257
Description
SNAP-IN HIGH CV 105C 560UF 450V
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
ALC80D561EF450 PDF
Type Description
Series:ALC80
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:560 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):240mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:9000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:3.2 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:7.97 A @ 10 kHz
Impedance:140 mOhms
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max):2.047" (52.00mm)