B43504B5277M67
VIGOR # :
917260
Description
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP
DataSheet
B43504B5277M67 PDF
Type Description
Series:B43504
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:270 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):500mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.4 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:590 mOhms
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)