B41505A8228M002
Manufacturer
TDK EPCOS
VIGOR # :
917301
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 63V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
B41505A8228M002 PDF
Type Description
Series:B41505
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:2200 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):68mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.7 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:72 mOhms
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)