LGU2D271MELZ
VIGOR # :
917410
Description
CAP ALUM 270UF 20% 200V SNAP
DataSheet
LGU2D271MELZ PDF
Part Status:Active
Capacitance:270 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:200 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.1 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.65 A @ 50 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):0.984" (25.00mm)