LNY2G182MSEG
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
917412
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 400V SCREW
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
LNY2G182MSEG PDF
Type Description
Series:LNY
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1800 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:9.1 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:12.74 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:1.126" (28.60mm)
Size / Dimension:2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max):2.559" (65.00mm)