LGN2X101MELC30
VIGOR # :
917414
Description
CAP ALUM 100UF 20% 600V SNAP
DataSheet
LGN2X101MELC30 PDF
Part Status:Active
Capacitance:100 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:600 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:670 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):1.260" (32.00mm)