MLP802M025EK1C
VIGOR # :
917416
Description
CAP ALUM 8000UF 20% 25V FLATPACK
DataSheet
MLP802M025EK1C PDF
Part Status:Active
Capacitance:8000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):87mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:3.9 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:4.4 A @ 20 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:1.000" (25.40mm)
Size / Dimension:1.500" L x 1.750" W (38.10mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max):0.500" (12.70mm)