EEE-FK2A220L
VIGOR # :
917417
Description
CAP ALUM 22UF 100V 20% SMD
DataSheet
EEE-FK2A220L PDF
Type Description
Series:FK, Halogen Free
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:22 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:97.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:130 mA @ 100 kHz
Impedance:1.3 Ohms
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size:0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)