ALS71H624QM025
VIGOR # :
917553
Description
CAP ALUM 620000UF 20% 25V SCREW
DataSheet
ALS71H624QM025 PDF
Part Status:Active
Capacitance:620000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):7mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:20000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:36.1 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:36.9 A @ 10 kHz
Impedance:8 mOhms
Lead Spacing:1.252" (31.80mm)
Size / Dimension:3.543" Dia (90.00mm)
Height - Seated (Max):5.236" (133.00mm)