UBT1J471MHD
VIGOR # :
917555
Description
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL
DataSheet
UBT1J471MHD PDF
Type Description
Series:UBT
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:470 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:730 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.46 A @ 100 kHz
Impedance:97 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):1.319" (33.50mm)