NEV330M10DC
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
VIGOR # :
917571
Description
CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
NEV330M10DC PDF
Type Description
Series:NEV
Package:Bag
Part Status:Active
Capacitance:330 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.256" Dia (6.50mm)
Height - Seated (Max):0.472" (12.00mm)