B43305B5187M
VIGOR # :
917696
Description
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP
DataSheet
B43305B5187M PDF
Part Status:Active
Capacitance:180 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):750mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.23 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:1.06 Ohms
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max):1.260" (32.00mm)