63MS73.3MEFCT55X7
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
917699
Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 63V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
63MS73.3MEFCT55X7 PDF
Type Description
Series:MS7
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:3.3 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:24 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:36 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.079" (2.00mm)
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.315" (8.00mm)